Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Czy w XXI wieku tradycyjne restauracje z kuchnią polską mają szansę przetrwania? Czy przegrają z pizzeriami oraz tymi lokalami, które przyciągają orientalnym menu?


Kuchnia polska ma się dobrze, ale…

Kuchnia polska ma się doskonale, a jej najsłynniejsze dania nadal są podstawą domowego menu. Tradycyjny rosół i schabowy nie tracą na popularności, a egzotyczne potrawy i szybkie przekąski nie są w stanie im zagrozić. Czy oznacza to, że restauratorzy mogą odetchnąć z ulgą? Nie do końca.

Z jednej strony Polacy w czasie imprez okolicznościowych urządzanych w restauracjach stawiają właśnie na polskie smaki. Z drugiej strony tak ważni klienci indywidualni na obiady do restauracji przychodzą coraz rzadziej. Ci, którzy z takiej przyjemności chcą skorzystać, szukają zazwyczaj restauracji oferujących niebanalne potrawy, dzięki którym wyprawa do takiego lokalu stanie się wyjątkowym przeżyciem. Mimo to kuchnia polska ma się dość dobrze, o czym może świadczyć rosnąca popularność firm oferujących jedzenie na wynos. Są one szczególnie popularne w wielkich miastach, których mieszkańcy nie mają ani czasu, ani ochoty na gotowanie czy oczekiwanie na realizację zamówienia w restauracji. Jedzenie z dostawą w Warszawie to doskonale rozwijający się biznes, a głównym obiektem zainteresowania klientów jest tu tradycyjna kuchnia polska.


Jak sieć może pomóc restauratorom?
Internet oraz nowoczesne aplikacje mogą okazać się wspaniałym pomocnikiem dla tych restauratorów, którzy chcą oferować tradycyjne dania i jednocześnie utrzymać się na współczesnym rynku. Jedną z propozycji dla nich jest portal, który zrzesza restauracje oferujące jedzenie na wynos z całej Polski. Dzięki niemu każdy smakosz może dokonać szybkiego przeglądu ofert w swej najbliższej okolicy i dokonać zamówienia. Łatwość obsługi oraz możliwość dokonania przeglądu wielu ofert jest tu przedstawiana jako największy walor. Klienci cenią sobie również możliwość ustalenia czasu oraz miejsca dostarczenia żywności. Dzięki nowym aplikacjom jedzenie online na pyszne.pl można zamawiać również za pomocą smartfonów, dzięki czemu grono klientów korzystających z takiego właśnie rozwiązania konsekwentnie się poszerza.
Tradycyjne smaki nadal są w cenie. Zmienia się jednak podejście polskich klientów do jedzenia oraz do restauracji. W efekcie Internet stał się cennym sprzymierzeńcem i dla klientów, i restauratorów. Ci pierwsi mogą korzystać z domowych obiadów we własnym domu, ci drudzy – liczyć na utrzymanie mocnej pozycji na lokalnym rynku.