Dla zwierząt
sobota, 10 grudnia 2022 13:36
Przegląd Spożywczy
Wybranie dobrej karmy dla kota jest trudniejszym zadaniem, niż może się wydawać. Sprawdź, jakich składników kocich karm bezwzględnie unikać i dowiedz się, jakie są cechy dobrego jakościowo pożywienia dla kotów.
Kilka słów o żywieniu kotów
Koty są zwierzętami mięsożernymi. Oznacza to, że ich układ pokarmowy i całe ciało przystosowane są do spożywania i odżywiania się produktami mięsnymi. W naturze koty niemal sto procent niezbędnych składników pokarmowych czerpią z ciał upolowanych ofiar, które zjadają praktycznie w całości: z kośćmi, narządami wewnętrznymi i krwią. Organizm kota nie jest przystosowany do optymalnego trawienia warzyw, owoców i zbóż: nie "potrafi" czerpać z nich energii i witamin (w przeciwieństwie np. do psów, których dieta może być znacznie bardziej urozmaicona).
Dlaczego zatem koty domowe często chętniej zajadają się tanimi karmami ze zbożowymi "wypełniaczami", a odrzucają mięso? Jest to mechanizm podobny do tego, jaki zachodzi w przypadku ludzi i fast foodów: chociaż tłuste, słodkie i słone jedzenie nie jest odżywcze, szybko się do niego przyzwyczajamy, a zdrowe i pożywne jedzenie przestaje być dla nas atrakcyjne.
Koty, które przez dłuższy czas karmione są kiepskiej jakości, ale sztucznie uzupełnianymi substancjami zapachowymi i smakowymi karmami, tracą zainteresowane zdrowym dla nich sposobem żywienia. Na całe szczęście, da się to zmienić: konsekwencją i podawaniem wyłącznie dobrej jakości karmy. Podejmując decyzję o przestawieniu naszego podopiecznego na nowy tor żywieniowy działamy na rzecz jego długiego i zdrowego życia. Szukasz sprawdzonych, renomowanych karm? Kupisz je w internetowym sklepie zoologicznym - fera.pl
Składniki, których dobra karma nie zawiera
Jakich składników nigdy nie znajdziesz w dobrej jakościowo karmie dla kota? Są to:
- produkty pochodzenia zwierzęcego. Chociaż pierwsze skojarzenie z takim określeniem to "mięso", w rzeczywistości składnik taki z mięsem nie ma wiele wspólnego. Są to po prostu odpady z produkcji mięsnej, zmielone i nasycone sztucznie smakiem. Jest to nie odżywczy wypełniacz karm, który z perspektywy ekonomicznej jest po prostu tańszy dla producenta (i obniża koszt karmy dla konsumenta)
- produkty uboczne pochodzenia roślinnego i białka pochodzenia roślinnego. Jak już wspomniano, układ pokarmowy kotów nie potrafi trawić tego typu substancji i nie stanowią one dla niego odżywczego pokarmu.
- zboża i cukry. Zgodnie z najnowszymi badaniami i opinią lekarzy weterynarii, cukry i zboża nie tylko nie są odżywcze dla kotów, ale wręcz mogą powodować różne dolegliwości i choroby. Ich dodatkowym skutkiem ubocznym jest to, że działają na zwierzęta uzależniająco. To, że kot chętnie je taką karmę, nie oznacza wcale, że jest dla niego optymalna. Zboża mają z punktu widzenia producentów żywności ten plus, że są niezmiernie tanie, a wypełniają karmę zwiększając jej objętość.
Dobry skład, czyli wartościowa karma dla kota
A jakich składników w takim razie szukać w dobrej jakościowo karmie?
- tauryny. To aminokwas, który jest niezbędny do funkcjonowania serca, siatkówki oka i układu nerwowego. Każda dobra karma dla kota ją zawiera. Zdaniem specjalistów, im więcej tauryny, tym lepiej: jej nadmiar nie jest kumulowany w organizmie, tylko wypłukiwany wraz z moczem.
- tłuszczów. Z tym, że jego zawartość nie powinna przekraczać 6-8%. Tłuszcze są niezbędne w wielu kluczowych procesach fizjologicznych, jednak ich nadmiar może skutkować otyłością i chorobami.
- witamin i minerałów. Dobrze zbilansowana karma dla kota powinna zawierać dodatkowe witaminy i minerały dostosowane do wieku i aktywności zwierzęcia. Inne zapotrzebowanie na te składniki diety będzie miał kociak, a inne senior. W razie kłopotów z wyborem karmy, warto zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii lub wykwalifikowanego pracownika dobrego sklepu zoologicznego, który zaproponuje karmę dla kota w Fera.pl.