Dla zwierząt

psie pchły

Wiele osób kojarzy inwazję pcheł z brakiem higieny oraz dużym zaniedbaniem zwierzęcia. Niestety, te pasożyty potrafią zaatakować nawet najlepiej zadbanych kanapowców, a pozbycie się ich może być prawdziwą udręką dla każdego właściciela. Co powinieneś wiedzieć o zagrożeniach, jakie niosą za sobą pchły?

Swędzący problem przez cały rok

Ugryzienia pcheł kojarzą się przede wszystkim z dużym dyskomfortem. Zwierzę drapie się i wygryza sierść chcąc pozbyć się uporczywego swędzenia. Niestety, wbrew pozorom, pchły nie są pasożytami sezonowymi i ich inwazje nie występują jedynie w lecie. Stanowią zagrożenie dla psów i kotów przez cały rok – uśpione poczwarki mogą przez wiele miesięcy bytować w środowisku czekając na odpowiednie warunki do dalszego rozwoju, a dorosłe pchły będą pozostawać w uśpieniu tak długo, aż znajdą potencjalnego żywiciela. Z tego powodu także w okresie jesienno-zimowym należy być gotowym na atak pcheł.

Co gorsza, gdy już nadarzy się inwazja, nie wystarczy jedynie odpchlenie pupili Konieczne jest wówczas dokładne umycie i wypranie wszystkich powierzchni w mieszkaniu, ponieważ larwy pcheł mogą bytować w legowiskach, szczelinach podłogi czy dywanach. Pozbycie się ich jest wyjątkowo trudne, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciwpchelna u psów i kotów bez względu na porę roku. To pomoże uniknąć problemu nawet w przypadku kontaktu z zapchlonymi osobnikami.

Atopowe pchle zapalenie skóry

Wiele czworonogów jest uczulonych na ślinę pcheł, a ugryzienia są wówczas wyjątkowo dotkliwe i skutkują chorobą określaną mianem atopowego pchlego zapalenia skóry – w skrócie APZS.

Choroba ta objawia się silnym świądem skóry i jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych psów i kotów. Często w wyniku choroby zwierzę łysieje, zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, pojawiają się także przebarwienia naskórka oraz ropne stany zapalne na powierzchni skóry. Zwierzę odczuwa wówczas spory dyskomfort, wydrapuje się, a także ociera o różne przedmioty szukając ulgi. Niestety diagnostyka często jest utrudniona, ze względu na inne alergie środowiskowe i pokarmowe.

Tasiemiec od pcheł

Oprócz swędzących pogryzień, pchły mogą być również przyczyną zarażenia tasiemcem. Dorosłe formy są żywicielami pośrednimi tasiemca psiego, który stanowi poważne zagrożenie zarówno dla psów, kotów, jak i ludzi. Co gorsza, do rozwoju pasożyta dochodzi stopniowo, a przez długi czas obecność tasiemca w organizmie może zostać niezauważona i przebiegać bezobjawowo. To utrudnia diagnostykę i naraża zwierzę na dalsze problemy zdrowotne.

Źródła:

https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/pasozyty/pchly/

Tagi: