Dla zwierząt

Karmy Brit dla psów zaliczane są do kategorii premium. Polecane są psom w każdym wieku, o różnej wadze, nawet tym ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Stanowią doskonałe źródło białka i innych składników odżywczych. Karma dla psa Brit dostępna jest w różnych pojemnościach, zarówno w sklepach zoologicznych i internetowych, jak i w gabinetach weterynaryjnych. Jej skład zapewnia wszystkie składniki, jakie potrzebne są czworonogom w różnym wieku do wzrostu i rozwoju.

 

Prawidłowe żywienie psa

Pełna składników odżywczych i witamin dieta jest niezbędna w życiu każdego psa. Zapewnia nie tylko prawidłową wagę, ale i chroni przed rozwojem najczęstszych schorzeń. Dobra dieta zwiększa szansę naszego pupila na długie zdrowie i życie. Wpływa również na jego samopoczucie i witalność. Źle zbilansowana dieta, pełna przetworzonego pożywienia, złego źródła białka, zbyt dużej ilości węglowodanów, może z czasem zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nadwagi oraz problemów ze stawami.

Podawanie pupilowi samodzielnie przyrządzonego jedzenia jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu i znamy zapotrzebowanie dietetyczne danej rasy. W przeciwnym razie powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Alternatywą jest podawanie psu opracowanych przez specjalistów mieszanek dostępnych na rynku. Jedną z takich mieszanek jest bardzo dobrze tolerowana i bogata w składniki odżywcze karma dla psa Brit.

Nie zaleca się żywienia psa popularnymi, szeroko reklamowanymi w prasie i telewizji, produktami. Zazwyczaj zawierają one niewielką ilość białka i sporo tzw. zapychaczy, które nie mają wartości odżywczych. Karmę suchą i mokrą należy dobrać do wieku psa, jego wagi, rasy, poziomu aktywności fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia. Inne zapotrzebowanie kaloryczne i składnikowe ma zwierzę zdrowe, a zupełnie inne – cierpiące na niewydolność nerek czy przewlekłe problemy z sercem.

Standardowo zaleca się karmienie psa 2–3 razy dziennie, jednak zależy to głównie od jego aktywności. Porcje żywieniowe podawane czworonogom nie powinny być zbyt duże, aby nie spowodować u nich otyłości.

Najważniejsze składniki odżywcze

Niezbędne w diecie każdego psa są:

  • Białka – to kluczowe źródło energii u psa. Aminokwasy budują masę mięśniową i wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. W karmie psa powinno znajdować się minimum 70% białka, najlepiej wołowiny, wieprzowiny, drobiu, królika czy jagnięciny. Najlepsze podroby to: serca, żwacze, nerki oraz śledziony.
  • Tłuszcze – nienasycone kwasy tłuszczowe występują przede wszystkim w rybach. Kwasy omega-3 oraz omega-6 wspierają układ odpornościowy i wzmagają wchłanialność witamin.
  • Węglowodany – ich główne źródło znajduje się w zbożach i ziemniakach. Nie powinny jednak stanowić podstawy żywienia, mogą jedynie być jego dodatkiem.
  • Mikroelementy – zawarte są głównie w warzywach, owocach i ziołach. Nie powinny jednak przekraczać ¼ składników codziennej diety. Ich dobrym źródłem są jabłka, gruszki, marchew czy seler.