Dla zwierząt

Opiekunowie kotów, którzy zdecydują się na ich sterylizację muszą liczyć się z konsekwencjami takiego kroku. Ingerencja w organizm ich pupila przyniesie zmiany, nad którymi trzeba będzie zapanować i które trzeba będzie mieć pod stałą kontrolą. Dzięki właściwej diecie koty kastrowane mogą przez długie lata mogą cieszyć się dobrą kondycją oraz zdrowiem i witalnością. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią karmę weterynaryjną, by futrzak mruczał z lubością po każdym posiłku.

 

Bo zdrowie kota jest najważniejsze

Po zabiegu sterylizacji najwięcej zmian dotyka układ moczowy kota. Koty kastrowane są bardziej narażone na infekcje dolnych dróg moczowych, a także zwiększa się u nich ryzyko formowania się kamieni moczowych. Dlatego karmy weterynaryjne dla kotów zawierają specjalne kompozycje składników odżywczych, które pozwalają utrzymać drogi moczowe oraz nerki w dobrym stanie.

Najważniejsza w karmie dla kotów sterylizowanych jest zawartość aminokwasów, kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, a także przeciwutleniaczy. Rolę pomocniczą w codziennej diecie pełnią witaminy z grupy A, D3, E, K, C i składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor, potas, magnez, cynk i żelazo, dzięki którym sierść kota zachowa zdrowy wygląd, a on sam nie straci ochoty do zabawy. W końcu suche drobinki karmy mają specjalną teksturę pomagającą ścierać płytki i kamień osadzający się na zębach. Dzięki chrupaniu kruchych granulek zęby pozostaną ostre i nieskazitelnie białe, a kociego dentystę omijać będziemy szerokim łukiem.

Nie zapominajmy o smukłej sylwetce

To, co szczególnie cenimy w kotach, to ich gibkie i pełne gracji ruchy oraz zwinność i szybkość podczas zabawy w polowanie. Jednak stosując nieodpowiednią dietę łatwo możemy zaszkodzić naszemu pupilowi powodując, że nadmiernie przytyje, a jego ruchy staną się ociężałe. Konsekwencją będzie oczywiście utrata witalności i ochoty na harce. Pamiętajmy, że karma dla kotów kastrowanych musi być szczególnie dobrze zbilansowana pod względem zawartości białka, węglowodanów i tłuszczu, bo mają one jeszcze większą tendencję do przybierania na wadze niż przed zabiegiem. Najlepsze zatem będą karmy o wysokim poziomie białka i jak najmniejszym poziomie tłuszczu.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała kota nie będzie możliwe bez odpowiedniego dawkowania karmy, a także regularnych posiłków o stałych porach. Kupując karmę weterynaryjną dla kotów dokładnie przyjrzyjmy się opakowaniu. Powinniśmy znaleźć tam zalecenia dotyczące dawkowania karmy. Dzienne dawki żywieniowe wyrażone są w gramach w zależności od obecnej wagi kota. I tak zwierzę o masie 4 kilogramów nie powinno zjeść więcej niż 60 gram karmy dla kotów sterylizowanych dziennie. Nie zapominajmy również o regularnym napełnianiu drugiej miseczki świeżą wodą, tak by kot zawsze mógł się jej napić między posiłkami. Wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego żywienia konsultujmy z weterynarzem.

W końcu liczy się smak

Wszyscy właściciele kotów wiedzą, że mają one swoje wyraźne gusty kulinarne. Jeśli nie zaakceptują danego smaku, to nie uda nam się go im wcisnąć pod żadnym pozorem ani nakarmić ich używając nawet najbardziej przebiegłych sposobów. Z tego właśnie powodu producenci karmy dla kotów kastrowanych zazwyczaj proponują swoim klientom i ich opiekunom kilka odmian smakowych.

W sprzedaży znajdziemy między innymi karmy weterynaryjne o smaku indyka, w których znajduje się aż 20 % tego mięsa drobiowego. Resztę składu uzupełnia glutenowa mączka kukurydziana i mąka pszenna, ryż, kukurydza, suszone jajo oraz tłuszcze i drożdże. Z kolei miłośnicy rybich pyszności mogą liczyć na karmę dla kotów kastrowanych o smaku łososia, w której nie zabraknie też odrobiny tuńczyka uzupełnionego kukurydzą, włóknem pszennym i składnikami mineralnymi. Jak zwykle dokładny skład karmy podany będzie na opakowaniu, tak by opiekun mógł się zorientować, czy nie ma w niej przypadkiem czegoś, co nie jest w smak jego pupilowi.

Więcej na temat karm weterynaryjnych dowiecie się tutaj: http://www.purina.pl/koty/proplan/produkty/linia-produktow/sucha-karma/sterilised