Przepisy kulinarne

Informacje, Porady - Dla dzieci i Niemowląt

Każda mama nad wszystko przekłada zdrowie i szczęście swojego dziecka. Dzień po dniu pomaga mu poznawać świat i chroni przed niebezpieczeństwem.

Niekończąca się troska o maleństwo, jego zdrowie i prawidłowy rozwój sprawia, że nawet zakup herbatki dla maluszka staje się wielkim wyzwaniem.

Szeroki asortyment artykułów przeznaczonych do żywienia dzieci daje rodzicom możliwość wyboru, ale jednocześnie może przytłoczyć. Czytanie etykiet zamiast ułatwiać wybór nierzadko tylko komplikuje zakupy, szczególnie w sytuacji gdy rodzic zdaje sobie sprawę w jak ogromnym stopniu dieta wpłynie na zdrowie jego maleństwa w przyszłości.

Dużo kontrowersji wzbudzają substancje słodzące dodawane do popularnych granulowanych herbatek dla niemowląt z dodatkiem owoców oraz wyciągów ziołowych. Wątpliwości rodziców są tym większe gdy próbują oni sprostać wyzwaniu i wychować swoją pociechę stosując - zgodnie z zaleceniami specjalistów żywienia - zdrową, różnorodną, zbilansowaną dietę. Jednym z jej elementów jest ograniczenie spożycia cukru (sacharozy), który w jadłospisie najmłodszych smakoszy nie powinien pojawiać się wcale. Wyeliminowanie dosładzania pokarmów dziecka w pierwszych miesiącach życia oraz ograniczenie dodatku cukru i słodyczy w diecie dzieci między 1. a 3. rokiem życia pozytywnie wpływa na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i upodobań smakowych. Nie zwiększa także ryzyka wystąpienia w wieku dorosłym chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Tymczasem w składzie granulowanych herbatek znaleźć można różne substancje słodzące - glukozę, sacharozę, laktozę. Który zatem produkt wybrać by zamiast zamiłowania do słodyczy z powodzeniem wpoić dziecku "miłość" do naturalnego smaku pokarmów.

Rodzicom pragnącym podjąć właściwą decyzję Humana proponuje ziołowe herbatki granulowane dla niemowląt. Wśród nich znaleźć można produkty przeznaczone już dla dzieci po 1 tygodniu życia  gaszącą pragnienie, działającą łagodząco w kurczach jelit Herbatkę z kopru włoskiego z kminkiem, kojącą Herbatkę na brzuszek oraz uspokajającą Herbatkę Słodkich Snów z dodatkiem melisy, lipy i tymianku. Dla niemowląt powyżej 4. miesiąca życia Humana proponuje Herbatkę ziołową" z wyciągami z rumianku, kwiatu lipy, melisy i orzeźwiającej trawy cytrynowej. Produkty te zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dziecka (ESPGHAN) negatywnie opiniującym obecność sacharozy w produktach dla niemowląt do 4-6 miesiąca życia, nie zawierają dodatku tej substancji. Sacharoza czyli cukier jest znaną od XVIII wieku i wciąż najpopularniejszą substancją słodzącą stosowaną w przemyśle spożywczym, pomimo udowodnionego negatywnego wpływu na zdrowie.


źródło: humana.pl

Szukaj w katalogu firm