Przepisy kulinarne

Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Jaki naród pije najwięcej kawy? Ile kaw trzeba wypić, żeby przedawkować kofeinę? Odpowiedzi na te i parę innych pytań znajdziesz poniżej.

 

  • 1. Największe ilości kawy spożywają mieszkańcy Finlandii, Norwegii i Islandii. Polacy w rankingu kawoszy są daleko poza podium: zajmujemy w nim 45. miejsce.

 

  • 2. Kawa jest drugim najczęściej sprzedawanym towarem na świecie, co oznacza, że wyprzedza takie produkty jak cukier, pszenica czy bawełna. Jedyną godną rywalką dla „małej czarnej” w tej konkurencji jest… „duża czarna”, czyli ropa naftowa, która zajmuje miejsce pierwsze.

 

  • 3. Istnieją dwa gatunki kawy: Arabica i Robusta. 70% kawy konsumowanej na świecie to Arabica. Robusta zawiera dwukrotnie wyższą dawkę kofeiny.

 

  • 4. Śmiertelna dawka kofeiny to równowartość około 100 kaw wypitych jedna po drugiej. Chyba nawet najwięksi miłośnicy kawy nie piją jej w takich ilościach. Przypadki przedawkowania kofeiny są zazwyczaj związane z przyjmowaniem jej z innych źródeł.

 

  • 5. Legenda głosi, że pobudzające działanie kawy zostało odkryte przez etiopskiego pasterza, który zwrócił uwagę na dziwne zachowanie swojej… kozy po spożyciu ziaren tej rośliny.

Zaloguj się do portalu, aby dodać komentarz

Szukaj w katalogu firm