Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

Kiedy mróz daje się we znaki, ciepły sweter, wełniane skarpety i gruby koc mogą nie wystarczyć prawdziwym ciepłolubom. Już starożytni Chińczycy twierdzili, że zachowanie zdrowia i dobrej formy jest możliwe tylko dzięki życiu zgodnym z rytmem natury, a więc także dostosowywaniu diety do pory roku. Zima, to czas, kiedy w kuchni zapanować powinny imbir, chili, miód, soczewica i kasza jaglana!

Jakich składników nie może zabraknąć w zimowych posiłkach?

Zimą mamy nieco większe zapotrzebowanie energetyczne aniżeli wiosną, dlatego szczególnie pożądane są sycące potrawy, które zawierają mięso albo rośliny strączkowe o dużej zawartości białka i błonnika. Warto też stosować więcej ostrych i korzennych przypraw (kardamonu, cynamonu, imbiru), ponieważ pobudzają one do pracy układ krwionośny, a przez to rozgrzewają organizm. Oczywiście również temperatura przygotowywanych potraw pozostaje nie bez znaczenia. W kuchni zimą powinno się przyrządzać o wiele więcej ciepłych posiłków aniżeli wiosną i latem – na śniadanie zamiast kanapek robić raczej kaszę na mleku, a surowe warzywa i owoce zastępować gotowanymi.

Pomysły na rozgrzewające napoje, zupy i potrawy jednogarnkowe

Wbrew pozorom to nie herbata z cytryną jest najlepsza na złapanie odrobiny ciepła w chłodne zimowe wieczory, bo rozgrzewa tylko dlatego, że zawartość kubka ma wysoką temperaturę. O wiele lepiej (i szybciej!) działają sok malinowy, sok z czarnego bzu, napar z kwiatu lipy bądź czerwonokrzewu (rooibos), a także wyciąg z korzenia imbiru. Jako rozgrzewacze nie mają sobie równych zimowe pikantne zupy, np. dyniowa. Ci, którzy trzymają jeszcze w zamrażarce skarby z jesiennego ogródka, powinni koniecznie spróbować jej w wersji z sokiem pomarańczowym – świeżo wyciskanym lub z kartonu (koniecznie o wyrazistym smaku, z którego słyną np. soki Hortex). Aby przygotować taką zupę, wystarczy zagotować na bulionie dynię, marchew i podsmażoną cebulkę, a kiedy warzywa będą miękkie, dolać soku, wszystko razem zblendować i doprawić ostrą papryką, solą, pieprzem i (opcjonalnie) curry. Alternatywą może być gorąca zupa z czerwoną soczewicą z czosnkiem, papryką, marchwią, selerem, pietruszką, sokiem pomidorowym oraz ziołami – oregano i majerankiem. W zimie tak samo jak rozmaite zupy sprawdzają się potrawy jednogarnkowe, gotowane wolno na małym ogniu. Do bardzo sycących zaliczyć trzeba kaszotto z kaszy pęczak przyrządzane na białym winie. Dodaje się do niego ulubione warzywa i dużo papryczki chili. Takiemu daniu aromatu wspaniale nadaje tymianek. W chłodne dni warto również garściami czerpać inspiracje z kuchni meksykańskiej, która należy do pikantnych, kolorowych, a przy tym bardzo smacznych. Właśnie zimą Polacy najbardziej lubią zgłębiać jej tajniki. W pożywnym gulaszu meksykańskim nie może zabraknąć wołowiny, czerwonej fasoli, papryki, cebuli, kukurydzy, goździków, chili, kminu rzymskiego ani… cynamonu! Niektórzy dodają do niego także kawę i gorzką czekoladę. Czyż to nie prawdziwie zimowe połączenie smaków?