Przepisy kulinarne

Zdrowa żywnośc, Żywność funkjcjonalna, Diety

W ostatnich latach nastąpiło prawdziwe zalanie polskiego rynku różnymi smakołykami, produktami i potrawami egzotycznymi, wcześniej zupełnie nieznanymi. Do tych produktów można zaliczyć takie produkty jak korab, nasiona chia oraz wszelkiej maści przyprawy, głownie z kuchni azjatyckiej. Na nowo została odkryta przez Polaków także morwa biała, zarówno jej owoce jak i liście wykorzystywane są nie tylko w medycynie ludowej, ale także przez specjalistów żywienia przez wzgląd na ich wyjątkowo korzystne właściwości wpływające na organizm człowieka.

 

Morwa biała jest gatunkiem drzew liściastych z rodziny morwowatych. Naturalnym regionem jej występowania jest Azja, a głównie Chiny. Początkowo uprawiano ją tylko na półwyspie chińskim, gdyż jej owoce były jedynym pożywieniem dla gąsienic jedwabnika morwowego. Gdy tylko odkryto jej korzystne właściwości na funkcjonowanie organizmu człowieka, bardzo szybko rozprzestrzeniła się również na inne regiony świata. Współcześnie morwa biała rośnie dziko na terytorium Afryki, Ameryki Północnej, jak i Południowej, a także na wyspach leżących na Pacyfiku.

Pozytywne właściwości morwy białej znane były już od XI wieku n.e. To właśnie od tego czasu zaczęto na większą skalę ją uprawiać. Początkowo w tym czasie wykorzystywana była w medycynie ludowej jako środek działający przeciwgorączkowo, moczopędnie, a także jako środek wzmagający laktację. Wraz z biegiem wieków, różnorakie zastosowanie morwy zaczęło się upowszechniać prowadząc do rozszerzenia jej zastosowania, a także coraz częstszym poszukiwaniem jej nowych zastosowań.

Owoce morwy białej wyglądem przypominają jeżyny. Są one w pełni jadalne i charakteryzują się lekko słodkim smakiem. Z tego powodu są lubiane głównie przez dzieci. Jak każde owoce, także i te zawierają stosunkowo duże ilości cukrów prostych takich jak: glukoza, fruktoza, czy też maltoza i sacharoza.  Dzięki temu dawniej członkowie różnych plemion, jak i współcześnie mieszkańcy wysokich Himalajów produkują z nich mąkę.

 

Dlaczego warto spożywać morwę białą?

Dobroczynnymi właściwościami na zdrowie człowieka charakteryzują się zarówno liście morwy białej, jak i jej owoce. Liście morwy cechują się dość dużą zawartością witamin z grupy B, głównie: witaminy B1, B2, B6 oraz witaminy PP. Witaminy B1 i B2 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, regulują nastrój. Dodatkowo wpływają na poprawny proces widzenia. Witamina B6 natomiast jest potrzebna do produkcji erytrocytów, czyli krwinek czerwonych oraz uczestniczy w syntezie białka. Powszechnie zastosowanie liści morwy białej, głownie poprzez ich zaparzanie zaleca się osobom cierpiącym na cukrzycę, gdyż charakteryzują się działaniem hipoglikemizującym na organizm człowieka, czyli zmniejszają stężenie glukozy we krwi, a także stabilizują jej poziom w ciągu dnia.

Jeśliby przeanalizować właściwości owoców morwy białej, można zauważyć dość znaczą zawartość nie tylko cukrów prostych, ale także kwasów organicznych. Kwasy te mają szereg korzystnych właściwości dla organizmu, między innymi polepszają przyswajalność wielu mikroelementów takich jak żelazo, wapń, czy tez magnez. Dodatkowo owoce morwy są bogactwem flawonoidów, czyli związków o działaniu antyoksydacyjnym, zwalczających wolne rodniki. Maja zatem działanie przeciwnowotworowe. Kolejną zaletą jest duża zawartość błonnika pokarmowego, który ułatwia pasaż jelitowy oraz wpływa na zmniejszenie apetytu, co można kojarzyć bezpośrednio z przeciwdziałaniem nadwadze i otyłości.

Jeśli naszym celem jest  zdrowy styl życia i przejawia się między innymi w zdrowym odżywianiu proponujemy dwa kroki, które pozwolą dotrzeć do celu. Po pierwsze włączyć do diety zarówno owoce, jak i liście morwy białej, a po drugie powierzyć swoją dietę specjalistom z zakresu żywienia. Dlatego też powstał portal DIETMAP.PL który oferuje skonstruowane przez dietetyków plany żywieniowe, które to każdy użytkownik może dostosować do własnych potrzeb i wymagań: dietmap.pl/pl/diety/zbilansowana-dieta-dietmap. DIETMAP.PL jest to portal oferujący holistyczna pomoc z zakresu szeroko pojętego żywienia i odchudzania. W ofercie DIETMAP.PL znajduje się wiele programów żywieniowych i diet, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wymagający użytkownik znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo, portal dysponuje własną aplikacja mobilną, dzięki czemu w każdym miejscu i o każdym czasie  będziesz miał dostęp do swojego indywidualnego planu żywieniowego. W takim ujęciu odchudzanie oraz trzymanie diety stanie się o wiele prostsze i wygodniejsze.

Szukaj w katalogu firm

Nowe Firmy w Bazie Firm